Културен календар октомври

1 октомври

11.00 ч. Фестивал „Патиланско царство“  - по проект „Жива вода“  на Рекламна агенция „Елмазови“ ООД, съфинансиран по програма Култура на Община Габрово

Парк „Маркотея“ (при лошо време Спортна зала „Орловец“)

18.00 ч. Иновативно младежко събитие „Споделено (извън чата)“ – проект на ИМКА - Габрово финансиран по програма Младежки дейностоти на Община Габрово

площад „Възраждане“ “ (при лошо време зала „Възраждане“)

 

2 октомври

11.00 ч.“Хензел и Гретел“

Държавен куклен театър – Габрово

 

3 октомври

19.00 ч. Чешити- постановка на ДТ Рачо Стоянов

ЕМО Етър

 

4 октомври

17.30 ч. „Есенна живопис“ - изложба на Станимир Минчев - Панса и Теодор Иванов Тодоров

Художествена галерия «Христо Цокев»

 

5 октомври

19.00 ч. „Спанак с картофи“ – с участието на Захари Бахаров, Юлиян Вергов и Владимир Карамазов

Дом на културата „Емануил Манолов“

 

6 октомври

17.30 Карикатурен десант:

- 41-а Национална изложба на карикатурата – гостуваща изложба от СБХ – София

- Самостоятелна изложба на лауреата на Наградата на МДХС от 41-та Национална изложба на карикатурата – София 2016

- „Маслината“ гостуваща изложба от едноименния Международен конкурс за карикатура – Кирения (Кипър)

- „Усмивката на Гагарин“ – гостуваща изложба от Международния конкурс за ироническа графика, организиран от Гилдията на карикатуристите на Медиясъюз – Москва (Русия)

Музей „Дом на хумора и сатирата“

20.00 ч. Концерт на „Фондацията“

Спортна зала „Орловец“

 

6 7 октомври

Трета национална научна конференция “Старопланинският регион в историята на българските земи", организирана от РИМ – Габрово и ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”

Регионален исторически музей

 

7 октомври

18.00 ч. Представяне на документалния филм „Дързостта да бъдеш пръв“, посветен на габровския индустриалец Иван Хаджиберов

Зала „Възраждане“

 

9 октомври

11.00 ч.“Вълшебната пръчица“

Държавен куклен театър – Габрово

19.00 ч. Концерт на Васко Василев и оркестрантите от Чамбао

Спортна зала „Орловец“

 

10 октомври

18.00 ч. Театър „Корсар“ по проект „Мисия: Театър“ на ИМКА - Габрово, съфинансиран по програма Култура на Община Габрово

Зала „Възраждане“

 

11 октомври

17.30 ч. Изложба "Избрано" от Трети международен фото салон Пловдив 2016

Художествена галерия «Христо Цокев»

 

13 октомври

17.00 ч. „Брошката“ – хумористичен спектакъл по мотиви на Иван Вазов – „Съюз на незрящите“ Ст. Загора

Зала „Възраждане“

19.00 ч. „Трубадур“ – Държавна опера Русе

Дом на културата „Емануил Манолов“

 

14 октомври

Ден на закрилницата на Габрово - Св. Петка

11.30 ч. Изложба “Накити от античността до наши дни”, от фонда на РИМ-Габрово, РИМ–Шумен, ЕМО “Етър”

ЕМО “Етър”

 

15 – 16 октомври 

XIV МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „ПРАЗНИК НА ДУХОВНАТА МУЗИКА”

15 октомври

18.30 ч. Концерт „Православни песнопения”

Храм „Света Троица”

16 октомври

18.30 ч. Концерт „Тебе поем, Господи”

Художествена галерия  „Христо Цокев”

 

16  октомври

11.00 ч.“Момче и вятър“

Държавен куклен театър – Габрово

 

17 октомври

16.00 ч. Изложба „Моят храм” посветена на 150-годишнината на храм „Успение Богородично“

Дечкова къща

 

18 октомври

Изложба „150 години храм „Успение Богородично” на Регионален исторически музей и Храм „Успение Богородично”

Храм „Успение Богородично”

 

19 октомври

16.00 ч. Изложба „Вотиви от Габровския край“, посветена на 150-годишнината на храм „Успение Богородично“, съвместно с църква  „Успение Богородично” – Габрово и църква „Св. Безсребреници и чудотворци Козма и Дамян“ – кв. Недевци

Регионален исторически музей

17.00 ч. Филмова музика с оркестър Габрово

Открита сцена ул. Радецка

19.00 ч. Премиера на спектакъла „Кармен“

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

 

20 октомври

17.00 ч. Представяне на албума „Православни храмове в Габровско“,  по проект на Регионален исторически музей, съфинансиран по Програма „Култура“ на Община Габрово

Регионален исторически музей

 

 

20 26 ОКТОМВРИ

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА КОМЕДИЙНИЯ ФИЛМ „СМЕШЕН ФИЛМ ФЕСТ” 7

Зала „Възраждане”

Програма:

20 октомври

18.00 ч. Ицко Финци представя - Авторска проза, на пианото – Авторът

Музей „Дом на хумора и сатирата“

20.00 ч. Откриване на фестивала

Какво направихме, за Бога? - Франция (Конкурс)

Зала „Възраждане“

 

21 октомври

15.30 ч. Детско ателие по анимация

Музей „Дом на хумора и сатирата“

18.00 ч. Добро утро, капитане – България (Конкурс)

Зала „Възраждане“

20.00 ч. Испанска афера 2 - Испания (Конкурс)   

Зала „Възраждане“

 

22 октомври

11.00 ч.  Пук – Българияпълнометражен анимационен филм за деца

Зала „Възраждане“

15.30 ч. Детско ателие по анимация

Музей „Дом на хумора и сатирата“

18.00 ч. Тримата братя – Чехия, Дания – (Конкурс) - Подходящ за семейна аудитория, субтитриран, показва се съвместно с Киномания 2016

20.00 ч. Летовници - България (Конкурс)

Зала „Възраждане“

 

23 октомври

11. 00 ч. Маша и Мечока - Русия – анимация за най-малките, подбрани серии

Зала „Възраждане“

15.30 ч. Детско ателие по анимация

Музей „Дом на хумора и сатирата“

18.00  ч. Закуска при татко - Русия  (Конкурс) - Подходящ за семейна аудитория, субтитриран

Зала „Възраждане“

20.00 ч. Някои го предпочитат студено - Русия  (Конкурс)

Зала „Възраждане“

 

24 октомври

18.00 ч. Български късометражни филми: Слон, За какво служи хлябът, На червено, Auf Wiedersehen, Отивам в Италия.  Вход свободен

Зала „Възраждане“

20.00 ч. Така тя е забавна – Германия, САЩ (Конкурс)

Зала „Възраждане“

 

25 октомври

18.00 ч. Невероятна история – България (Златни комедии) Вход свободен

Зала „Възраждане“

20.00 ч. Съвсем нов завет – Белгия, Франция, Люксембург (Конкурс)

Зала „Възраждане“

 

26 октомври

16.30 ч. Представяне на книгата „Тетрадка за рецепти и спомени” на Катерина Евро

Зала „Възраждане“

18.00 ч. Докато Ая спеше – България (Специално събитие)

Зала „Възраждане“

20.00 ч. Вино за крадене – Аржентина(Световен екран)

Закриване на фестивала

Зала „Възраждане“

 

Повече информация на www.filmfest.gabrovo.bg

          

23 октомври

11.00 ч. „Баба, дядо и месечинка“

Държавен куклен театър – Габрово

 

25 октомври

17.30 ч. - Изложба „Централен Балкан - с очите на младостта“

Художествена галерия  „Христо Цокев”

 

26 октомври

Димитровден - възстановка

ЕМО “Етър” - вход свободен

 

26 октомври

Национална кръгла маса на тема „Достъп до книжовното културно-историческо наследство чрез библиотеките" по повод 155-годишнината от създаването на Габровската библиотека

Регионална библиотека "Априлов-Палаузов"

Състезание „Любознайко“ с ученици от трети клас при ОУ „Неофит Рилски“ 

Регионална библиотека "Априлов-Палаузов" – Детски отдел

 

27 октомври

17.30 ч. Приеми ме на село 2016 – изложба и представяне на филм

Зала „Възраждане“

 

28 октомври

40 години СОУ „Райчо Каролев“

Дом на културата „Емануил Манолов“

 

29 октомври

10.30 ч. Регионален музикално-фолклорен конкурс “Златен славей”

Зала „Възраждане”

 

30 октомври

11.00 ч. „Глупавият вълк“

Държавен куклен театър – Габрово

 

 

Още през октомври:

 

Витрини в Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

2 октомври

100 години от смъртта на Димчо Дебелянов (28.3.1887-2.10.1916) – български поет.                                                                                  

14 октомври

135 години от рождението на Пелам Гренвил Удхаус  (15.10.1981-14.2.1975) – английски писател                                                                                 

19 октомври

1140 години от рождението и 1070 от кончината на Св. Иван Рилски (876-18.8.946) – покровител на българския народ - Виртуална витрина

25 октомври

135 години от рождението на Пабло Пикасо (25.10.1881-8.4.1973

28 октомври

550 години от рождението и 480 години от смъртта на Еразъм Ротердамски

 

Регионален исторически музей

Ателие за приложна работа

Игра-пъзел „Открий съкровището”

Културна ценност за месец октомври – Писала и закопчалки за книги от средновековния манастир при с. Батошево

Витрина на РИМ - Габрово в МОЛ - Габрово – Тодор Бурмов – учителят и първи министър-председател на Княжество България /по случай 110 години от смъртта му/.

 

Национален музей на образованието

Изложба „Точно и навреме ...” – гостува РИМ Шумен
Изложба “Училищни символи и ритуали”
„Американски колеж и чужди училища в България”
Туристически маршрути “Пътеки на знанието”
Презентация на методически и учебни помагала
/видео филми/

“Учебен кинематограф”